Výskum odkonzultovaný so ŠOP SR zameraný na inventarizáciu druhov živočíchov a rastlín s dôrazom na skupinu bezstavovcov (hmyz), ktorý citlivo reaguje na podmienky lokality ako je znečistenie, odrážajúci zmeny výskytu, či zmeny spôsobu života. Úloha sa vzťahuje na lokality s výskytom biotopov a mokradí a na medzinárodne významné mokrade chránené podľa Dohovoru o mokradiach, najmä biotopy vtáctva (Ramsarský dohovor). Úloha prispieva k plneniu environmentálnych cieľov: Stratégie environ. politiky SR do roku 2030 Zelenšie Slovensko
Inventarizácia kolónií svišťa v záujmovom území TANAP-u od Furkotskej po Mengusovskú dolinu, zisťovanie zmien v počte kolónií svišťa, ktoré boli zistené v roku 2002, sledovanie antropogénnych a prírodných vplyvov na populáciu svišťa. Úloha prispieva k plneniu environmentálnych cieľov: Stratégie environ. politiky SR do roku 2030 Zelenšie Slovensko
Revízny paleontologický výskum fosílnych nálezov hyenovitých šeliem zo sedimentov slovenských jaskýň. Štúdium zamerané na kompletnú evidenciu a detailnú analýzu kostrových zvyškov, ktoré sú deponované v múzeách a inštitúciách s vedecko-výskumným zameraním. Úloha sa vzťahuje na lokality s výskytom biotopov a mokradí a na medzinárodne významné mokrade chránené podľa Dohovoru o mokradiach, najmä biotopy vtáctva (Ramsarský dohovor). Úloha prispieva k plneniu environmentálnych cieľov: Stratégie environ. politiky SR do roku 2030 Zelenšie Slovensko. Úloha sa týka biotopu európskeho významu 8310 Nesprístupnené jaskynné útvary (sústava chránených území NATURA 2000).
Biomonitoring bezstavovcov zameraný na výskyt, faunistické rozšírenie a determináciu troglofilných a troglobiontných druhov v jaskynnom prostredí. Úloha sa vzťahuje na lokality s výskytom biotopov a mokradí a na medzinárodne významné mokrade chránené podľa Dohovoru o mokradiach, najmä biotopy vtáctva (Ramsarský dohovor). Úloha prispieva k plneniu environmentálnych cieľov: Stratégie environ. politiky SR do roku 2030 Zelenšie Slovensko. Úloha sa týka biotopu európskeho významu 8310 Nesprístupnené jaskynné útvary (sústava chránených území NATURA 2000).
Výskum nálezov tanatocenóz (spoločenstiev mŕtvych organizmov) z jaskýň Slovenska pre potreby dokumentácie fauny jaskynného prostredia. Úloha sa vzťahuje na lokality s výskytom biotopov a mokradí a na medzinárodne významné mokrade chránené podľa Dohovoru o mokradiach, najmä biotopy vtáctva (Ramsarský dohovor). Úloha prispieva k plneniu environmentálnych cieľov: Stratégie environ. politiky SR do roku 2030 Zelenšie Slovensko. Úloha sa týka biotopu európskeho významu 8310 Nesprístupnené jaskynné útvary (sústava chránených území NATURA 2000).
Výskum zameraný na dokumentáciu a štúdium speleotém a kryogénnych javov v jaskyniach SR pre pochopenie ich genézy, mechanizmu a časovania jaskynného zaľadnenia vzhľadom na globálne klimatické výkyvy na vybraných lokalitách Slovenska. Výskum je orientovaný hlavne na teplé výkyvy v poslednom viselskom glaciáli a v období holocénu na klimatické zmeny za posledných 2600 rokov v ľadovom archíve (Dobšinská ľadová jaskyňa) spolu s koreláciou so speleotémami.
Spolupráca na APVV-23-0282 projekte, ktorý je zameraný na multi- a interdisciplinárne spracovanie, vrátane vyhodnotenia získaných proxy dát so zámerom verifikácie existujúcich hypotéz o vývoji klímy a prostredia a ich dopadu na praveké spoločnosti v sledovaných jaskyniach. Sedimentárna výplň predstavuje významný zdroj informácií o vývoji klímy, prírodného prostredia a využitia krajiny človekom v minulosti. Cieľom výskumu je preskúmať jednotlivé vrstvy sedimentov vykopaných archeologických sond vo vybraných jaskyniach. Zistiť pôvod sedimentu a sedimentologické procesy, ktoré viedli k usadeniu, pochovaniu a fosilizácii artefaktov. V speleotémach (penovce a sintrové náteky), ktoré zaznamenávajú klímu a prítomnosť človeka v jaskyni, hľadať vzájomné korelačné vzťahy spolu aj so sedimentárnymi vrstvami. Úloha prešla schvaľovacím procesom pred Múzejnou vedeckou radou dňa 12.12.2019. Úloha je v zmysle národných priorít implementácie Agendy 2030 v SR.
Spracovanie problematiky využívania jaskýň na území Slovenska v období eneolitu nositeľmi badenskej kultúry. Úloha sa týka biotopu európskeho významu 8310 Nesprístupnené jaskynné útvary, ktorý je predmetom ochrany na územiach európskeho významu (európska sústava chránených území NATURA 2000).
Druhová ochrana rastlín a živočíchov na Slovensku od roku 1955 (uzákonenie štátnej ochrany prírody) po súčasnosť – systematické spracovanie existujúcej, vtedy platnej legislatívy, ako aj návrhov na ochranu druhov, rastlín a živočíchov, v období od uzákonenia štátnej ochrany prírody na Slovensku. História chránených území Slovenska (NPR Zoborská lesostep, PR Lupka, PR Žibrica). Úloha sa týka európskej sústavy chránených území NATURA 2000.
Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody Bratislava – spracovanie dejín pôvodcu fondu.
Odborné spracovanie, zdokumentovanie, preskúmanie nielen jednotlivých území a druhov ale predovšetkým vývoja základnej legislatívy (ako vznikal zákon o ochrane prírody, resp. v histórii uvádzaný ako zákon o ochrane pamiatok/prírodných pamiatok).
Odborné spracovanie a digitalizácia historických pohľadníc Jaskyne Domica v centrálnej databáze CEMUZ a následne pre portál Slovakiana a ich výber a príprava do publikačnej podoby. Úloha sa vzťahuje na lokality s výskytom biotopov mokradí a na medzinárodne významné mokrade chránené podľa Dohovoru o mokradiach, najmä biotopy vtáctva (Ramsarský dohovor). Úloha sa týka európskej sústavy chránených území NATURA 2000.